מהו ניתוח טכני?

ניתוח טכני הוא תהליך ביצוע השקעה, או חיזוי מחירים עתידיים, באמצעות נתוני שוק עבר. לאנשים שלומדים ניתוח טכני יש גישות שונות מאוד זו מזו, אך מטרת הסיום שלהם היא תמיד זהה, “חזו את כיוון השוק”. אחת הדרכים לחזות את כיוון השוק היא למצוא דפוסי שוק שחוזרים שוב ושוב. בדיוק כמו שיש מספר דרכים לבחור מניה על בסיס ניתוח פונדמנטלי, כך גם לניתוח טכני. כמו שיש לנו בני אדם דפוסים בחיי היומיום שלנו, מהדברים שאנו אוכלים לארוחת בוקר לשגרת אימון שלנו – כך גם המניות. המחירים בדרך כלל נעים במגמות והם חוזרים על עצמם.

יסודות הניתוח הטכני

ניתוח טכני כפי שאנו מכירים אותו היום הוצג לראשונה על ידי צ’רלס דאו ותורת הדאו בסוף המאה ה -19. כמה חוקרים ראויים לציון, בהם ויליאם פ. המילטון, רוברט ריאה, אדסון גולד וג’ון מגי, תרמו עוד למושגי תיאוריית הדאו. להוות את הבסיס שלה. בימינו, ניתוח טכני התפתח וכלל מאות תבניות ואותות שפותחו במהלך שנים של מחקר.

ניתוח טכני פועל מתוך הנחה שפעילות מסחר בעבר ושינויים במחירים של נייר ערך יכולים להוות אינדיקטורים בעלי ערך לתנועות המחירים העתידיות של נייר הערך כאשר הם משויכים לכללי השקעה או מסחר מתאימים. אנליסטים מקצועיים משתמשים לעיתים קרובות בניתוחים טכניים בשילוב צורות מחקר אחרות. סוחרים עשויים לקבל החלטות המבוססות אך ורק על תרשימי המחירים של וסטטיסטיקה, אך אנליסטים פונדמנטלים מצד שני ממעטים לבסס את המחקר שלהם לניתוח טכני בלבד.

בקרב האנליסטים טכניים מקצועיים, התאחדות CMT תומכת באוסף הגדול ביותר של אנליסטים מוסמכים המשתמשים בניתוחים טכניים באופן מקצועי ברחבי העולם. ניתן להשיג את ייעוד טכנאי השוק (CMT) לאחר שלוש רמות בחינות המכסות מבט רחב ועמוק על כלי ניתוח טכני. כמעט שליש מבעלי תעודה של- CMT הם גם בעלי תעודה של אנליסט פיננסי (CFA). זה מדגים עד כמה שתי התחומים מחזקים זה את זה.

ההנחות הבסיסיות של ניתוח טכני

ישנן שתי שיטות עיקריות המשמשות לניתוח ניירות ערך ולקבלת החלטות השקעה: ניתוח פונדמנטלי וניתוח טכני. ניתוח יסודי כולל ניתוח דוחות כספיים של החברה בכדי לקבוע את השווי ההוגן של העסק, בעוד שניתוח טכני מניח שמחיר נייר ערך כבר משקף את כל המידע הזמין לציבור ובמקום זאת מתמקד בניתוח סטטיסטי של תנועות המחירים. ניתוח טכני מנסה להבין את סנטימנט השוק שמאחורי מגמות המחירים על ידי חיפוש דפוסים ומגמות במקום ניתוח מאפייני היסוד של נייר הערך.

צ’רלס דאו פרסם סדרת מאמרי מערכת שדנה בתורת הניתוח הטכני. כתביו כללו שתי הנחות יסוד שהמשיכו להוות מסגרת למסחר בניתוחים טכניים.

שווקים יעילים עם ערכים המייצגים גורמים המשפיעים על מחיר נייר הערך, אך אפילו תנועות מחירי שוק אקראיות נעות בתבניות ומגמות ניתנות לזיהוי הנוטות לחזור לאורך זמן
כיום תחום הניתוח הטכני מתבסס על עבודתו של דאו. אנליסטים מקצועיים מקבלים בדרך כלל שלוש הנחות כלליות לתחום.

השוק משקף הכל

אנליסטים טכניים סבורים כי כל דבר, החל ביסודותיה של החברה וכלה בגורמי שוק רחבים ועד לפסיכולוגיה בשוק, מתומחר כבר במניה. נקודת מבט זו תואמת את השערת היעילות של השווקים (EMH) המניחה מסקנה דומה לגבי המחירים. הדבר היחיד שנותר הוא ניתוח תנועות המחירים, אשר אנליסטים טכניים רואים כמוצר של היצע וביקוש למניה מסוימת בשוק.

המחיר נעים במגמות

אנליסטים טכניים מצפים כי מחירים, גם בתנועות שוק אקראיות, יציגו מגמות ללא קשר למסגרת הזמן הנצפית. במילים אחרות, מחיר מניה נוטה יותר להמשיך במגמת עבר מאשר לנוע בצורה לא יציבה. מרבית אסטרטגיות המסחר הטכניות מבוססות על הנחה זו.

ההיסטוריה נוטה לחזור על עצמה

אנליסטים טכניים סבורים כי ההיסטוריה נוטה לחזור על עצמה. האופי החוזר ונשנה של תנועות המחירים מיוחס לעיתים קרובות לפסיכולוגיה בשוק, הנוטה להיות צפויה מאוד על סמך רגשות כמו פחד או התרגשות. ניתוח טכני משתמש בתבניות תרשים כדי לנתח את הרגשות הללו ואת תנועות השוק הבאות כדי להבין מגמות. אמנם נעשה שימוש בצורות רבות של ניתוחים טכניים במשך יותר מ -100 שנה, אך עדיין מאמינים שהם רלוונטיים מכיוון שהם ממחישים דפוסים בתנועות מחירים שלעתים קרובות חוזרים על עצמם.

כיצד משתמשים בניתוח טכני

ניתוח טכני מנסה לחזות את תנועת המחירים של כמעט כל מכשיר סחיר הכפוף בדרך כלל לכוחות היצע וביקוש, כולל מניות, אגרות חוב, חוזים עתידיים וזוגות מטבע. למעשה, יש הרואים בניתוחים טכניים פשוט מחקר של כוחות היצע וביקוש כפי שהוא משתקף בתנועות המחירים בשוק של נייר ערך. ניתוח טכני לרוב חל על שינויים במחירים, אך חלק מהאנליסטים עוקבים אחר מספרים פרט למחיר בלבד, כגון נפח מסחר או נתוני ריבית.

ברחבי התעשייה ישנם מאות תבניות ואותות אשר פותחו על ידי חוקרים לתמיכה במסחר ניתוח טכני. אנליסטים טכניים פיתחו גם סוגים רבים של מערכות מסחר שיעזרו להם לחזות ולסחור בתנועות המחירים. אינדיקטורים מסוימים מתמקדים בעיקר בזיהוי מגמת השוק הנוכחית, כולל אזורי תמיכה והתנגדות, בעוד שאחרים מתמקדים בקביעת חוזק המגמה והסבירות להמשך. אינדיקטורים טכניים נפוצים ודפוסי תרשים כוללים קווי מגמה, ערוצים, ממוצעים נעים ואינדיקטורי מומנטום.

באופן כללי, אנליסטים טכניים בוחנים את הסוגים הבאים של אינדיקטורים:

  • מגמות מחירים
  • דפוסי תרשים
  • מדדי נפח ומומנטום
  • מתנדים
  • ממוצעים נעים
  • רמות תמיכה והתנגדות

ההבדל בין ניתוח טכני לניתוח פונדמנטלי

ניתוח פונדמנטלי וניתוח טכני, האסכולות העיקריות בכל הנוגע להתקרבות לשווקים, נמצאים בקצוות מנוגדים של הספקטרום. שתי השיטות משמשות למחקר ולחיזוי מגמות עתידיות במחירי המניות, וכמו כל אסטרטגיית השקעה או פילוסופיה, לשניהם יש תומכים ויריבים.

ניתוח פונדמנטלי הוא שיטה להערכת ניירות ערך על ידי ניסיון למדוד את הערך הפנימי של מניה. אנליסטים פונדמנטלי חוקרים כל דבר, החל מכלכלה הכללית ותנאי הענף וכלה במצב הכלכלי וניהול החברות. רווחים, הוצאות, נכסים והתחייבויות הם מאפיינים חשובים לאנליסטים פונדמנטלי.

ניתוח טכני שונה מניתוח פונדמנטלי בכך שמחיר המניה והנפח שלה הם התשומות היחידות. הנחת היסוד היא שכל היסודות הידועים מוכנסים למחיר, לפיכך, אין צורך לשים לב אליהם מקרוב. אנליסטים טכניים אינם מנסים למדוד את ערכה הפנימי של נייר ערך, אלא משתמשים בתרשימי מניות כדי לזהות דפוסים ומגמות המציעים מה תעשה מניה בעתיד.

מגבלות ניתוח טכני

ביקורת על ניתוח טכני היא שההיסטוריה אינה חוזרת על עצמה במדויק, ולכן יש חשיבות מפוקפקת ללימוד דפוסי מחירים וניתן להתעלם ממנה. נראה כי המחירים מעוצבים בצורה טובה יותר על ידי הנחת כיוון אקראית.

ביקורת שלישית על הניתוח הטכני היא שזה עובד במקרים מסוימים, אך רק משום שהוא מהווה נבואה המגשימה את עצמה. לדוגמה, סוחרים טכניים רבים יבצעו הזמנת סטופ-הפסד מתחת לממוצע הנע של 200 יום של חברה מסוימת. אם מספר רב של סוחרים עשו זאת והמניה תגיע למחיר זה, יהיה מספר רב של הזמנות מכירה, שידחפו את המניה כלפי מטה, מה שיאשר את מה שצפו הסוחרים.

לאחר מכן סוחרים אחרים יראו את ירידת המחיר וימכרו גם את הסחורה, מה שיחזק את עוצמת המגמה. לחץ מכירה לטווח קצר זה יכול להיחשב כמממש את עצמו, אך הוא לא ישפיע על המקום בו יהיה מחיר הנכס בעוד שבועות או חודשים. לסיכום, אם מספיק אנשים משתמשים באותם אותות, הם עלולים לגרום לתנועה שחוזה האות, אך לאורך זמן הקבוצה היחידה הזו של סוחרים אינה יכולה להעלות מחיר.

Total: 34 Courses צפה בהכל

אלגו טריידינג & מסחר חברתי
3 שעות
₪299 ₪199
מערכות מסחר אוטומטיות מאפשרות לסוחרים לקבוע כללים ספציפיים באמצעות אסטרטגיית מסחר אשר לרוב מבוססת על ניתוח טכני. לאחר שהגדרתם חוקים, ניתן לבצע אותם...
למתקדמים
17 הרצאות
3 שעות
הוסף לרשימת המשאלות
₪299 ₪199
יש אנשים שכאשר הם שומעים  “ניהול תיקים”, הם מניחים אוטומטית שצריך להיות בעל תואר במימון ועם רישיון לניהול תיקים, על מנת שיצליחו להבין את המושגים וה...
למתקדמים
19 הרצאות
2 שעות
הוסף לרשימת המשאלות
₪499 ₪299
חוזים עתידיים
3 שעות
חינם
חוזה עתידי הוא הסכם חוקי לרכישה או מכירה של נכס סחורה מסוים, או נייר ערך במחיר קבוע מראש בזמן מוגדר בעתיד. חוזים עתידיים הם סטנדרטיים באיכות ובכמות...
למתחילים
26 הרצאות
3 שעות
הוסף לרשימת המשאלות
חינם
שילוב ייחודי של אינדיקטורים אשר כוללים את אינדיקטור תזרים הכסף המוסדי מראה לכם בבירור האם אתה סוחרים עם הזרם? או, נגד הזרם? בקורס הזה תלמדו לבצע עס...
למתקדמים
30 הרצאות
3 שעות
הוסף לרשימת המשאלות
₪299 ₪199