מהי מערכת מסחר אוטומטית?

מערכות מסחר אוטומטיות – המכונות גם מערכות מסחר מכניות, מסחר אלגוריתמי, מסחר אוטומטי או מסחר במערכות – מאפשרות לסוחרים לקבוע כללים ספציפיים הן עבור כניסה למסחר והן של יציאות ממסחר, לאחר שתוכנתו, ניתן לבצע אותן באופן אוטומטי באמצעות מחשב. למעשה, פלטפורמות שונות מדווחות על 70-80% ומעלה מהמניות הנסחרות בבורסות בארה”ב מגיעות ממערכות מסחר אוטומטיות

סוחרים ומשקיעים יכולים להפוך כללי כניסה, יציאה וניהול כספים מדויקים למערכות מסחר אוטומטיות המאפשרות מחשבים לבצע ולפקח על העסקאות. אחת האטרקציות הגדולות ביותר של אוטומציה אסטרטגית היא שהיא יכולה להוציא חלק מהרגש מהמסחר מכיוון שעסקאות ממוקמות אוטומטית לאחר עמידה בקריטריונים מסוימים.

כללי הכניסה והיציאה מסחר יכולים להתבסס על תנאים פשוטים כמו קרוסאובר ממוצע נע או שהם יכולים להיות אסטרטגיות מסובכות הדורשות הבנה מקיפה של שפת התכנות הספציפית לפלטפורמת המסחר של המשתמש. הם יכולים להתבסס גם על מומחיותו של מתכנת מוסמך.

מערכות מסחר אוטומטיות מחייבות בדרך כלל שימוש בתוכנות המקושרות למתווך גישה ישירה, וכל כללים ספציפיים חייבים להיכתב בשפה הקניינית של אותה פלטפורמה. פלטפורמת TradeStation, למשל, משתמשת בשפת התכנות EasyLanguage. מצד שני, פלטפורמת NinjaTrader משתמשת ב- NinjaScript.

קביעת “כללי” מסחר

בחלק מפלטפורמות המסחר יש כלים לבניית אסטרטגיה המאפשרים למשתמשים לבצע בחירות מתוך רשימה של אינדיקטורים טכניים נפוצים כדי לבנות מערך כללים שניתן יהיה לסחור בהם באופן אוטומטי. המשתמש יכול לקבוע, למשל, כי מסחר בלונג יתבצע ברגע שהממוצע הנע של 50 יום יעבור מעל הממוצע הנע ל -200 יום בתרשים של חמש דקות של מכשיר מסחר מסוים. משתמשים יכולים גם להזין את סוג הפקודה (למשל שוק או לימיט) ומתי יופעל המסחר (למשל בסגירת הבר או בפתיחת הבר הבא), או להשתמש בכניסות ברירת המחדל של הפלטפורמה.

סוחרים רבים, לעומת זאת, בוחרים לתכנת אינדיקטורים ואסטרטגיות מותאמות אישית משלהם. לרוב הם יעבדו בשיתוף פעולה הדוק עם המתכנת לפיתוח המערכת. אמנם זה בדרך כלל דורש מאמץ רב יותר משימוש באשף הפלטפורמה, אך הוא מאפשר מידה רבה יותר של גמישות, והתוצאות עשויות להיות משתלמות יותר. בדיוק כמו כל דבר אחר בעולם המסחר, למרבה הצער, אין אסטרטגיית השקעה מושלמת שתבטיח הצלחה.

לאחר קביעת הכללים, המחשב יכול לפקח על השווקים כדי למצוא הזדמנויות קנייה או מכירה על פי מפרט אסטרטגיית המסחר. בהתאם לכללים הספציפיים, ברגע שמבצעים עסקאות, כל הפוזיציות מוגנות מהפסד לפי הגדרה מראש. בשווקים אשר נעים במהירות, מהירות הפקודה יכולה להיות ההבדל בין הפסד קטן להפסד קטסטרופלי.

יתרונות מערכות אוטומטיות

יש רשימה ארוכה של יתרונות בכך שמחשב יפקח על השווקים להזדמנויות מסחר וביצוע העסקאות, כולל:

מזעור רגשות

מערכות מסחר אוטומטיות ממזערות רגשות לאורך כל תהליך המסחר. על ידי שמירה על הרגשות בשליטה, בדרך כלל לסוחרים יותר קל לעמוד בתוכנית המסחר. מכיוון שפקודות המסחר מבוצעות באופן אוטומטי לאחר בניית כללי הסחר, הסוחרים לא יוכלו להסס או להטיל ספק בפקודה שבוצעה. בנוסף לסייע לסוחרים שחוששים “ללחוץ על ההדק”, מסחר אוטומטי יכול לרסן את מי שמבצע מסחר יתר – קונה ומוכר בכל הזדמנות.

בדיקות של האסטרטגיה

Testing Back מיישם כללי מסחר על נתוני שוק היסטוריים כדי לקבוע את כדאיות הרעיון. בעת תכנון מערכת למסחר אוטומטי, כל הכללים צריכים להיות מוחלטים, ללא מקום לפרשנות. המחשב לא יכול לבצע ניחושים ויש לומר לו בדיוק מה לעשות. סוחרים יכולים לקחת קבוצות מדויקות של כללים ולבדוק אותם על נתונים היסטוריים לפני שהם מסתכנים בכסף במסחר חי. ביצוע Testing Back זהירה מאפשרת לסוחרים להעריך ולכוונן את רעיון המסחר ולקבוע את תוחלת המערכת – כלומר הסכום הממוצע שסוחר יכול לצפות להרוויח (או להפסיד) ליחידת סיכון.

שמירה על משמעת

מכיוון שקובעים כללי מסחר וביצוע מסחר מתבצע באופן אוטומטי, המשמעת נשמרת גם בשווקים הפכפכים. משמעת לרוב הולכת לאיבוד בגלל גורמים רגשיים כמו פחד מלקחת הפסד, או הרצון להפיק רווח קצת יותר גדול. מסחר אוטומטי מסייע להבטיח שמירה על משמעת מכיוון שתוכנית המסחר תבוצע בדיוק. בנוסף, אין שגיאות בהזנת פקודה. למשל, אם רצית לרכוש 100 מניות לא יוזן באופן שגוי פקודה למכור 1,000 מניות.

אחד האתגרים הגדולים ביותר במסחר הוא לתכנן את המסחר ולסחור בתוכנית. גם אם לתכנית מסחר יש פוטנציאל להיות רווחי, סוחרים שמתעלמים מהכללים משנים כל ציפייה שהייתה למערכת. אין דבר כזה תוכנית מסחר שזוכה ב 100% מהזמן. אחרי הכל, הפסדים הם חלק מהמשחק. אך הפסדים יכולים להיות טראומטיים מבחינה פסיכולוגית, ולכן סוחר שיש לו שתיים או שלוש עסקאות שהפסיד ברצף עשוי להחליט לדלג על המסחר הבא. אם המסחר הבא הזה היה זוכה, הסוחר כבר השמיד את כל הציפיות שהיו למערכת. מערכות מסחר אוטומטיות מאפשרות לסוחרים להשיג עקביות על ידי מסחר בתוכנית.

שיפור מהירות הזנת ההזמנה

מכיוון שמחשבים מגיבים באופן מיידי לתנאי שוק משתנים, מערכות אוטומטיות מסוגלות ליצור פקודות ברגע שמתקיימים קריטריוני המסחר. כניסה או יציאה ממסחר מספר שניות קודם לכן עשויה לחולל הבדל גדול בתוצאת המסחר. ברגע שנכנסת לפוזיציה, כל שאר הפקודות נוצרות באופן אוטומטי, כולל עצירת הפסד ויעדי רווח. השווקים יכולים לנוע במהירות, לפני שאפשר אפילו להזין את הפקודה. מערכת מסחר אוטומטית מונעת זאת.

מסחר מגוון

מערכות מסחר אוטומטיות מאפשרות למשתמש לסחור במספר חשבונות או אסטרטגיות שונות בו זמנית. זה יכול לפזר את הסיכון על מכשירים שונים תוך יצירת גידור מפני אובדן פוזיציות. מה שיהיה מאתגר להפליא עבור אדם לבצע אותו ביעילות על ידי מחשב באלפיות השנייה. המחשב מסוגל לסרוק אחר אפשרויות מסחר במגוון שווקים, ליצור פקודות קניה או מכירה ולפקח על עסקאות.

Total: 34 Courses צפה בהכל

אלגו טריידינג & מסחר חברתי
3 שעות
₪299 ₪199
מערכות מסחר אוטומטיות מאפשרות לסוחרים לקבוע כללים ספציפיים באמצעות אסטרטגיית מסחר אשר לרוב מבוססת על ניתוח טכני. לאחר שהגדרתם חוקים, ניתן לבצע אותם...
למתקדמים
17 הרצאות
3 שעות
הוסף לרשימת המשאלות
₪299 ₪199
יש אנשים שכאשר הם שומעים  “ניהול תיקים”, הם מניחים אוטומטית שצריך להיות בעל תואר במימון ועם רישיון לניהול תיקים, על מנת שיצליחו להבין את המושגים וה...
למתקדמים
19 הרצאות
2 שעות
הוסף לרשימת המשאלות
₪499 ₪299
חוזים עתידיים
3 שעות
חינם
חוזה עתידי הוא הסכם חוקי לרכישה או מכירה של נכס סחורה מסוים, או נייר ערך במחיר קבוע מראש בזמן מוגדר בעתיד. חוזים עתידיים הם סטנדרטיים באיכות ובכמות...
למתחילים
26 הרצאות
3 שעות
הוסף לרשימת המשאלות
חינם
שילוב ייחודי של אינדיקטורים אשר כוללים את אינדיקטור תזרים הכסף המוסדי מראה לכם בבירור האם אתה סוחרים עם הזרם? או, נגד הזרם? בקורס הזה תלמדו לבצע עס...
למתקדמים
30 הרצאות
3 שעות
הוסף לרשימת המשאלות
₪299 ₪199