מהי תורת הדאו?

תיאוריית הדאו היא תיאוריה פיננסית האומרת כי השוק נמצא במגמת עלייה אם אחד הממוצעים שלו (כלומר תעשיה או תחבורה) מתקדם מעל לשיא חשוב קודם ומלווה או אחריו עלייה דומה בממוצע האחר. לדוגמא, אם ממוצע התעשייה של דאו ג’ונס (DJIA) יעלה לשיא ביניים, ממוצע התחבורה של Dow Jones (DJTA) צפוי לעקוב אחריו תוך פרק זמן סביר.

נקודות מפתח

  • תיאוריית הדאו היא תיאוריה טכנית המנבאת כי השוק נמצא במגמת עלייה אם אחד מממוצעי ההתקדמות שלו מעל לשיא חשוב קודם, מלווה או אחריו עלייה דומה בממוצע האחר.
  • התיאוריה מבוססת על התפיסה שהשוק מראה הכל בצורה העולה בקנה אחד עם השערת השווקים היעילים.
  • בפרדיגמה כזו, מדדי שוק שונים חייבים לאשר זה את זה מבחינת פעולת מחיר ודפוסי נפח עד שהמגמות יתהפכו.

הבנת תורת הדאו

תיאוריית הדאו היא גישה למסחר שפותחה על ידי צ’רלס ה. דאו, שהקים יחד עם אדוארד ג’ונס וצ’רלס ברגסטרסר את Dow Jones & Company, Inc. ופיתח את Dow Jones Industrial Average בשנת 1896. דאו הבהיר את התיאוריה בסדרה של מאמרי מערכת בוול סטריט ג’ורנל.

צ’רלס דאו נפטר בשנת 1902, ובשל מותו הוא מעולם לא פרסם את התיאוריה המלאה שלו בשווקים, אך כמה עוקבים ושותפים פרסמו עבודות שהרחיבו את מאמרי המערכת. חלק מהתרומות החשובות ביותר לתורת הדאו כוללות את הדברים הבאים:

  • ויליאם פ ‘המילטון “הברומטר בשוק המניות” (1922)
  • “תיאוריית הדאו” של רוברט ריאה (1932)
  • א ‘ג’ורג’ שייפר “איך עזרתי ליותר מ -10,000 משקיעים להרוויח במניות” (1960)
  • סרטו של ריצ’רד ראסל “תורת הדאו היום” (1961)

דאו האמין כי שוק המניות בכללותו הוא מדד אמין לתנאי העסק הכוללים במשק וכי באמצעות ניתוח השוק הכולל, ניתן לאמוד במדויק את התנאים הללו ולזהות את כיוון המגמות העיקריות בשוק ואת הכיוון הסביר של מניות בודדות.

התיאוריה עברה התפתחויות נוספות בהיסטוריה של 100 השנים האחרונות, כולל תרומות של ויליאם המילטון בשנות העשרים, רוברט ריאה בשנות השלושים, וא ‘ג’ורג’ שייפר וריצ’רד ראסל בשנות השישים. היבטים של התיאוריה איבדו דרך, למשל, הדגש שלה על תחום התחבורה – או על מסילות ברזל, בצורתו המקורית – אך גישתו של דאו עדיין מהווה את ליבת הניתוח הטכני המודרני.

איך עובדת תיאוריית הדאו

לתיאורית הדאו ישנם שישה מרכיבים עיקריים.

1. השוק כולל הכל
תיאוריית הדאו פועלת על פי השערת השווקים היעילים (EMH), הקובעת כי מחירי הנכסים כוללים את כל המידע הקיים. במילים אחרות, גישה זו היא אנטיתזה של כלכלה התנהגותית.

פוטנציאל רווחיות, יתרון תחרותי, יכולת ניהול – כל הגורמים הללו ועוד מתומחרים בשוק, גם אם לא כל אדם יודע את כל הפרטים הללו או את כל אלה. בקריאות קפדניות יותר של תיאוריה זו, אפילו אירועים עתידיים מוצגים בצורה של סיכון.

2. ישנם שלושה סוגים עיקריים של מגמות בשוק
שווקים חווים מגמות עיקריות הנמשכות שנה או יותר, כגון שוק שורי או דובי. במסגרת מגמות רחבות יותר אלה, הם חווים מגמות משניות, ולעתים קרובות פועלים נגד המגמה הראשונית, כגון נסיגה בשוק שורי או עצרת בשוק דובי. מגמות משניות אלה נמשכות בין שלושה שבועות לשלושה חודשים. לבסוף, ישנן מגמות קלות הנמשכות פחות משלושה שבועות, שהן בעיקר רעש.

3. למגמות ראשוניות יש שלושה שלבים
מגמה ראשונית תעבור בשלושה שלבים, על פי תורת הדאו. בשוק שורי, מדובר בשלב הצבירה, שלב השתתפות הציבור (או המהלך הגדול), והשלב העודף. בשוק דובי הם נקראים שלב ההפצה, שלב השתתפות הציבור ושלב הפאניקה (או הייאוש).

4. המדדים חייבים לאשר זה את זה
על מנת להתבסס על מגמה, מדדי הדאו או ממוצעי השוק אמורים לאשר זה את זה. המשמעות היא שהאותות המתרחשים באינדקס אחד חייבים להתאים לאותות השני. אם מדד אחד, כמו ממוצע התעשייה של דאו ג’ונס, מאשר את מגמת העלייה, אך מדד אחר נותר במגמת ירידה, אסור לסוחרים להניח שמגמה חדשה החלה.

דאו השתמש בשני המדדים שהמציאו ושותפיו, הממוצע התעשייתי של דאו ג’ונס (DJIA) וממוצע התחבורה של Dow Jones DJTA , מתוך הנחה שאם התנאים העסקיים היו בריאים, כעלייה ב- DJIA מציע, הרכבות ירוויחו מהעברת המטען. אם מחירי הנכסים היו עולים אך הרכבות היו מפסידות, סביר להניח שהמגמה לא תהיה ברת קיימא. וההיפך, אם הרכבות מרוויחות אך השוק נמצא במגמת ירידה, אין מגמה ברורה.

5. נפח חייב לאשר את המגמה
הנפח אמור לעלות אם המחיר נע לכיוון המגמה הראשונית ולרדת אם הוא נע נגדו. נפח נמוך מסמן חולשה במגמה. לדוגמה, בשוק שורי, הנפח אמור לעלות ככל שהמחיר עולה ויורד במהלך ירידות משניות. אם בדוגמה זו היקף המסחר עולה במהלך נסיגה חוזרת, זה יכול להיות סימן לכך שהמגמה מתהפכת ככל שיותר משתתפי השוק הופכים לדוביים.

6. המגמות נמשכות עד שמתחיל מהפך ברור
ניתן להתבלבל בין מהפכים במגמות ראשוניות לבין מגמות משניות. קשה לקבוע אם עלייה בשוק היא מהפך או עצירה קצרת מועד שאחריה יהיו ירידות נוספות, ותיאוריית הדאו דוגלת בזהירות, ומתעקשת לאשר מהפך אפשרי.

שיקולים מיוחדים

להלן מספר נקודות נוספות שיש לקחת בחשבון בנוגע לתורת הדאו.

סגירת מחירים וטווחי קווים

צ’רלס דאו הסתמך אך ורק על מחירי סגירה ולא היה מודאג מתנועות המדד בתוך היום. כדי שייווצר אות מגמה, מחיר הסגירה צריך לאותת על המגמה, ולא תנועת מחירים תוך יום.

מאפיין נוסף בתורת הדאו הוא הרעיון של טווחי קווים, המכונים גם טווחי מסחר בתחומים אחרים של ניתוח טכני. תקופות אלו של תנועות מחירים צדדיות (או אופקיות) נתפסות כתקופת איחוד, ועל הסוחרים להמתין שתנועת המחירים תפרוץ את קו המגמה לפני שיגיעו למסקנה לאיזה כיוון שוק. לדוגמא, אם המחיר היה זז מעל הקו, סביר להניח שהשוק יעלה במגמת עלייה.

איתותים וזיהוי מגמות

היבט קשה אחד ביישום תורת הדאו הוא זיהוי מדויק של היפוך מגמות. זכור, חסיד תיאוריית הדאו עוסק בכיוון הכללי של השוק, ולכן חיוני שיזהו את הנקודות בהן כיוון זה משתנה.

אחת הטכניקות העיקריות המשמשות לזיהוי היפוך מגמות בתורת הדאו היא ניתוח שיא ושפל. שיא מוגדר כמחיר הגבוה ביותר של תנועת שוק, בעוד שוקת נתפסת כמחיר הנמוך ביותר של תנועת שוק. שים לב כי תיאוריית הדאו מניחה כי השוק אינו נע בקו ישר אלא משיאים (פסגות) לשפל (שוקת), כאשר המהלכים הכלליים של השוק מתקדמים בכיוון.

מגמת עלייה בתורת הדאו היא סדרה של פסגות גבוהות ברציפות ושוקתות גבוהות יותר. מגמת ירידה היא סדרה של פסגות נמוכות ברציפות ושפל שוקות נמוך יותר.

העיקרון השישי בתורת הדאו טוען כי מגמה נותרת בתוקף עד שיש סימן ברור לכך שהמגמה התהפכה. בדומה לחוק התנועה הראשון של ניוטון, אובייקט בתנועה נוטה לנוע בכיוון אחד עד שכוח משבש את התנועה. באופן דומה, השוק ימשיך לנוע בכיוון ראשוני עד שכוח, כמו שינוי בתנאים העסקיים, יהיה חזק מספיק בכדי לשנות את כיוון המהלך העיקרי הזה.

מהפכים

מהפך במגמה הראשונית מסומן כאשר השוק אינו מסוגל ליצור שיא ורציף נוסף לכיוון המגמה הראשונית. עבור מגמת עלייה, מהפך יאותת על ידי חוסר יכולת להגיע לשיא חדש ואחריו חוסר היכולת להגיע לשפל גבוה יותר. במצב זה, השוק עבר מתקופה של שיאים נמוכים ונמוכים ברציפות לשיאים ונמוכים בהדרגה, שהם המרכיבים של מגמה ראשונית כלפי מטה.

ההיפוך של מגמה ראשונית כלפי מטה מתרחש כאשר השוק כבר לא נופל לשפל נמוך יותר. זה קורה כאשר השוק קובע שיא הגבוה מהשיא הקודם, ואחריו שוקת גבוהה מהשפל הקודם, שהם המרכיבים של מגמת עלייה.

Total: 34 Courses צפה בהכל

אלגו טריידינג & מסחר חברתי
3 שעות
₪299 ₪199
מערכות מסחר אוטומטיות מאפשרות לסוחרים לקבוע כללים ספציפיים באמצעות אסטרטגיית מסחר אשר לרוב מבוססת על ניתוח טכני. לאחר שהגדרתם חוקים, ניתן לבצע אותם...
למתקדמים
17 הרצאות
3 שעות
הוסף לרשימת המשאלות
₪299 ₪199
יש אנשים שכאשר הם שומעים  “ניהול תיקים”, הם מניחים אוטומטית שצריך להיות בעל תואר במימון ועם רישיון לניהול תיקים, על מנת שיצליחו להבין את המושגים וה...
למתקדמים
19 הרצאות
2 שעות
הוסף לרשימת המשאלות
₪499 ₪299
חוזים עתידיים
3 שעות
חינם
חוזה עתידי הוא הסכם חוקי לרכישה או מכירה של נכס סחורה מסוים, או נייר ערך במחיר קבוע מראש בזמן מוגדר בעתיד. חוזים עתידיים הם סטנדרטיים באיכות ובכמות...
למתחילים
26 הרצאות
3 שעות
הוסף לרשימת המשאלות
חינם
שילוב ייחודי של אינדיקטורים אשר כוללים את אינדיקטור תזרים הכסף המוסדי מראה לכם בבירור האם אתה סוחרים עם הזרם? או, נגד הזרם? בקורס הזה תלמדו לבצע עס...
למתקדמים
30 הרצאות
3 שעות
הוסף לרשימת המשאלות
₪299 ₪199