מהו מדד המחירים לצרכן (CPI)?

מדד המחירים לצרכן (מדד המחירים לצרכן) הוא מדד הבוחן את ממוצע המחירים המשוקלל של סל מוצרי צריכה ושירותים, כגון תחבורה, מזון וטיפול רפואי. זה מחושב על ידי לקיחת שינויים במחיר עבור כל פריט בסל הסחורה שנקבע מראש ולמוצע אותם. שינויים במדד המחירים לצרכן משמשים להערכת שינויים במחירים הקשורים ליוקר המחיה. מדד המחירים לצרכן הוא אחד הסטטיסטיקה הנפוצה ביותר לזיהוי תקופות של אינפלציה או דפלציה.

נקודות מפתח

  • מדד המחירים לצרכן מודד את השינוי הממוצע במחירים לאורך זמן שמשלמים הצרכנים עבור סל מוצרים ושירותים.
  • מדד המחירים לצרכן הוא המדד הנפוץ ביותר לאינפלציה, ובאופן יעיל של המדיניות הכלכלית של הממשלה.
  • הנתונים הסטטיסטיים של מדד המחירים לצרכן מכסים אנשי מקצוע, עצמאיים, עניים, מובטלים ופנסיונרים במדינה.
  • מדד המחירים לצרכן הוא מדד המחירים לצרכן עבור צרכנים עירוניים.

הבנת מדד המחירים לצרכן (CPI)

מדד המחירים לצרכן מודד את השינוי הממוצע במחירים לאורך זמן שמשלמים הצרכנים עבור סל מוצרים ושירותים, הידוע בכינויו אינפלציה. בעיקרו של דבר היא מנסה לכמת את רמת המחירים המצרפית בכלכלה ובכך למדוד את כוח הקנייה של יחידת המטבע של המדינה. הממוצע המשוקלל של מחירי הסחורות והשירותים המקורב לדפוסי הצריכה של הפרט משמש לחישוב מדד המחירים לצרכן.

הלשכה לסטטיסטיקה בארה”ב (BLS) מדווחת על מדד המחירים לצרכן על בסיס חודשי וחישבה אותו כבר בשנת 1913. שיעור האינפלציה הנקוב הוא למעשה השינוי במדד מהתקופה הקודמת, בין אם הוא חודשי, רבעוני או שנתי.

אמנם הוא מודד את השונות במחיר עבור מוצרים קמעונאיים ופריטים אחרים שמשלמים הצרכנים, אך הוא אינו כולל דברים כמו חיסכון והשקעות ולעתים קרובות אינו יכול להוציא הוצאות של מבקרים זרים.

כיצד משתמשים במחיר לצרכן?

מדד המחירים לצרכן הוא אינדיקטור כלכלי. זהו המדד הנפוץ ביותר לאינפלציה, ובאופן יעיל של המדיניות הכלכלית של הממשלה. מדד המחירים לצרכן נותן מושג לממשלה, לעסקים ולאזרחים לגבי שינויי מחירים במשק, ויכול לשמש כמדריך על מנת לקבל החלטות מושכלות לגבי המשק.

מדד המחירים לצרכן והרכיבים המרכיבים אותו יכולים לשמש גם מפתח למדדים כלכליים אחרים, כולל מכירות קמעונאיות, רווחים לפי שעה / שבוע. בנוסף, ניתן להשתמש בו כדי להעריך את הדולר של הצרכן כדי למצוא את כוח הקנייה שלו. ככלל, כוח הקנייה של הדולר יורד כאשר רמת המחירים המצטברת עולה ולהיפך.

המדד יכול לשמש גם להתאמת רמות הזכאות של אנשים לסוגים מסוימים של סיוע ממשלתי כולל ביטוח לאומי והוא מספק באופן אוטומטי את התאמות שכר יוקר המחיה לעובדי הבית. על פי ה- BLS, התאמות יוקר המחיה של יותר מ -50 מיליון איש בביטוח לאומי, כמו גם גמלאים של שירותים אזרחיים צבאיים ופדרליים קשורים למדד המחירים לצרכן.

מה כולל מדד המחירים לצרכן

הסטטיסטיקה של מדד המחירים לצרכן מכסה אנשי מקצוע, עצמאים, עניים, מובטלים וגמלאים במדינה. אנשים שלא נכללים בדו”ח הם אוכלוסיות שאינן מטרו או כפריות, משפחות חקלאיות, כוחות צבא, אנשים המשרתים בכלא ואלה בבתי חולים.

מדד המחירים לצרכן מייצג את עלות סל הסחורות והשירותים ברחבי מדינה על בסיס חודשי. מוצרים ושירותים אלה מחולקים לשמונה קבוצות עיקריות:

Total: 34 Courses צפה בהכל

אלגו טריידינג & מסחר חברתי
3 שעות
₪299 ₪199
מערכות מסחר אוטומטיות מאפשרות לסוחרים לקבוע כללים ספציפיים באמצעות אסטרטגיית מסחר אשר לרוב מבוססת על ניתוח טכני. לאחר שהגדרתם חוקים, ניתן לבצע אותם...
למתקדמים
17 הרצאות
3 שעות
הוסף לרשימת המשאלות
₪299 ₪199
יש אנשים שכאשר הם שומעים  “ניהול תיקים”, הם מניחים אוטומטית שצריך להיות בעל תואר במימון ועם רישיון לניהול תיקים, על מנת שיצליחו להבין את המושגים וה...
למתקדמים
19 הרצאות
2 שעות
הוסף לרשימת המשאלות
₪499 ₪299
חוזים עתידיים
3 שעות
חינם
חוזה עתידי הוא הסכם חוקי לרכישה או מכירה של נכס סחורה מסוים, או נייר ערך במחיר קבוע מראש בזמן מוגדר בעתיד. חוזים עתידיים הם סטנדרטיים באיכות ובכמות...
למתחילים
26 הרצאות
3 שעות
הוסף לרשימת המשאלות
חינם
שילוב ייחודי של אינדיקטורים אשר כוללים את אינדיקטור תזרים הכסף המוסדי מראה לכם בבירור האם אתה סוחרים עם הזרם? או, נגד הזרם? בקורס הזה תלמדו לבצע עס...
למתקדמים
30 הרצאות
3 שעות
הוסף לרשימת המשאלות
₪299 ₪199